Võrtsjärvest Läti piirini

 

Kes minevikku ei mäleta...
Esmakordselt on kirjalikes allikates nimetatud Valgat (Walko) Riia linna võlaraamatus seoses kahe Valgast pärineva isikuga, arvatavasti kaupmehega, 1286. aastal. Et Valga asus sajandeid tagasi suhteliselt suure siseveetee — Pedeli jõe — kaldal, võis siit üle Võrtsjärve ja Peipsi pidada ühendust Pihkvaga, Koiva kaudu Riiaga ning Võrtsjärve ja Pärnu kaudu isegi Ojamaa kaupmeestega.
Soodsast asendist hoolimata jäi Valga pikaks ajaks siiski ainult aleviks, kuigi teda ladina keeles on nimetatud oppidum’iks (linn). Linna õigused sai Valga alles 1584. aastal Poola kuninga Stefan Batory ajal.
Valga kaugem minevik on kannatusterohke, korduvalt on linn maani maha põletatud. Poola–Rootsi sõja lõppedes 1627. aastal oli linnas ainult kolm kodanikku, kirikuõpetaja ja lesknaine. Hoogsalt hakkas elanike arv kasvama seoses raudteede ehitusega ja raudteesõlmpunktiks saamisega.
Kui kaugemas minevikus oli Valga Vana-Liivimaa loomulik keskus, kus ristusid olulised teed, siis 19. sajandi lõpu poole oli linnal oluline tähtsus eesti rahvusliku kultuuri arengus Valga ehk Cimze seminari kaudu. Seminari enam kui 400 õpilasest umbes 100 olid eestlased, nende hulgas C. R. Jakobson, A. Kunileid-Saebelmann, F. Saebelmann, A. Läte, J. Kapp jt.
J. Cimze silmapaistvat osa meie esimese üldlaulupeo kordaminekul 1869. aastal märkis Eesti Postimees: “Küsib nüüd keegi, kelle abil meie pidulaul nii hästi korda läinud, siis ... see oli võimalik meie vahvate köstrite ja kihelkonna koolmeistrite läbi, kes enamasti Valga seminaris tubli direktor Cimze juhatuse all seks on õpetatud ja kasvatatud. Seal on meie laulujuhatajate taimelava.”
Valgas on sündinud ja kasvanud arvukalt Eestimaal ja kaugemalgi tuntud teadlasi, kultuuritegelasi ja sportlasi. Olümpia-aastal nimetagem neist esmajoones tõstesportlast Alfred Neulandi, kes sündis Valgas 1895. aastal. Kahekümneaastasena, 1915. aastal oli tema arvel juba 11 maailmarekordit. 1920.a. võitis ta Antverpeni olümpiamängudel esimese eestlasena kergekaalus kuldmedali ja 1924.a. Pariisi olümpiamängudel keskkaalus hõbemedali. A. Neuland oli esimene tõstja, kes kahe käega rebimisel kasutas sügavkükki ja käte laia haaret. Alfred Neuland suri 1966.a. Tallinnas, Valgas on talle püstitatud ausammas.
Valgamaast juubeliaastal
Valga maakonna asutamise aluseks on Eesti Vabariigi valitsuse seadus 6. septembrist 1920. Maakond sai tänavu niisiis 80-aastaseks. Maakonna piire on korduvalt muudetud, enamasti suurenemise suunas. Praegu paikneb maakond Võrtsjärvest Koivani ehk Läti piirini 2046 ruutkilomeetril, mille ulatus põhjast lõunasse on 65 ja idast läände 59 kilomeetrit. Maakonna keskusest, Valga linnast saab maanteed mööda Tallinna 245, Tartusse 89, Riiga 168 ja Pihkvasse 142 kilomeetrit. Tallinna kaugus ja Riia või Pihkva suhteline lähedus ei ole pannud valgamaalast teist pealinna ihaldama. Valgalaselt nõusolekut küsimata on siin siiski kahel korral, kokku neli kuud olnud Läti valitsus. Kui Võru eksmaavanem Lepikson tahtis haldusreformi tuhinas ka Valgamaad Suur-Võrumaa alla, siis ei leidnud see mõtteraas pooldajaid. Ka Tallinna praegused võimumehed on selle kandi peale vähekese viltu vaadanud. Sest töötust olevat siin rohkem kui mujal ja toimetulekuga ei tuldavat siin ka toime. Kui reformierakondlane Kalev Kukk oli teedeminister, ütles ta otse välja — teid on nii vähe, milleks teile reisirongid. See on ju kulukas! Praegune minister Jürgenson nii otsekohene ei ole, aga Johanna-nimelist rongi on temagi püüdnud ahistada. Õnneks senini tagajärjetult. Ministrid tulevad ja lähevad, aga raudtee ja reisirongid jäävad. Ja ega valgamaalasi nii vähe olegi — ikkagi ligi 40 000. Igatahes on Valgamaal turvalisem kui mõnelgi pool mujal, Tallinnast rääkimata. Faktid? Palun: kui 10 000 elaniku kohta pandi mullu Eestis toime 358 kuritegu, siis Valgamaal oli see arv 252. Patutegusid juhtub siingi, enamasti saavad kurikaelad üsna pea kammi turja. Eestis avastati mullu 29 % kuritegudest, Valgamaal 54,5 %. Vist sellepärast ei ole valgamaalased järgnenud Mõisa kutsele ja Tallinna kolinud. Vabandust, mõni on ikka läinud ka.
Maakonna 80. sünnipäeva puhul paraade ei korraldatud ja pasunaid ei puhutud. Juubelipuhuseid ettevõtmisi on aga jagunud kolme kuu peale. Kui aastale tagasi vaadata, siis võib sellega isegi rahule jääda. Valmis järjekordne haiglajärk, kuhu koliti novembri algul. Valga haiglast on kujunemas üks moodsamaid maahaiglate seas. Otepää gümnaasiumile valmis ajakohane algklasside hoone, mis koos sisustusega läks maksma 22 miljonit. Valga väikelastekodu sai vanade ja kitsaste ruumide asemele uue kodu Kurepesa, mida võib julgelt võrrelda tärnihotelliga. Paraku ei jõutud valmis Valga kultuuri- ja huvialakeskust. Ehitaja vedas alt. Valgamaalt juba kaugele väljapoole ulatunud Sangaste lossi ja krahv Bergi ning Barclay de Tolly mausoleumi tuntusele lisandus 17 000 osavõtjaga Pühajärve rannapidu. Ei, nii lihtsat ja matslikku nime ei saadud panna peole, kus nõnda palju osalisi! Aegsasti nimetati see “Beach Party’ks”. “Vidrike galopp” ja “Leigo järvemuusika” said aastaga veel populaarsemaks, kuid sellele vaatamata säilitasid eestikeelsuse. Niisamuti ka Jaanikese krossirada Valga lähistel, kus peeti külgkorviga mootorrataste maailmavõistluste 8. etapp. Pehme ja lumevaene talv kahandas mõnevõrra Otepää kui talvepealinna suusasporti, tõmbas kriipsu peale ka Tartu maratonile. See-eest peeti maha “Suverull”, mille võitis otepäälanna Kristina Šmigun. Tema ning Andrus Veerpalu lisasid Eesti talispordile kuulsust välismaistel suusaradadel. Mõlemal on Otepääl kenad kodud, kuid enamasti tuiskavad nad, eriti Kristina, välismaa treeninguradadel ja võistlustel ringi. Samuti ka valgalane Pavel Loskutov, kes jõudis Sydney olümpiamängudel saja maratoona seas 35-ndaks.
Maakonna juubeliaasta tõi tunnustuse veel kahele inimesele. Eesti Täiskasvanute Koolitajate Assotsiatsioon ANDRAS andis aasta koolitaja aunimetuse Pühajärve põhikooli direktorile Ene-Mall Vernikule, kes peab loenguid ka Tartu Ülikoolis. Isadepäeval sai teatavaks, et Põdrala valla taluperemees, nimekas torupillimeister ja -mängija Ants Taul kannab nüüd aasta isa austavat nime.
Eestimaal on palju kauneid paiku. Kui aga Valgamaa loodusest rääkida, tuleb esmajoones nimetada Pühajärve ja Otepää ümbrust. Pühajärve rand sai suve hakul rahvusvahelise tunnustusena Sinilipu, Baltimaade siseveekogude supelrandadest ainsana.
Eesti Turismifirmade Liit nimetas Lõuna-Eesti parimaks turismiobjektiks Pühajärve puhkekodu.
Pühajärv ja selle ümbrus troonib 23 000 hektari suuruse Otepää Looduspargi keskmes. Eelmisel aastal valmis loodusparki tutvustav interneti kodulehekülg. See võimaldab Eestimaa inimesel kohapeal käimata saada osa siinsete paikade võlust.
Lõuna-Eestile iseloomulike metsa- ja järverohkete kuppelmaastike tutvustamiseks ja kaitseks loodi 1993. aastal Karula Rahvuspark, mille pindala on 11 097 hektarit (ligikaudu pool sellest paikneb Võrumaal). Karula Rahvuspark kuulub keskkonnaministeeriumi haldusalasse ja on üks Eesti neljast rahvuspargist. Üle 70 % rahvuspargi territooriumist on kaetud metsaga. Lepingute alusel ning talgute korras on puhastatud järveääri ja kupleid võsast, avatud vaateid. Rahvuspargis liikuja võib aga sattuda ka hoopis puutumata ürgmetsa. Rahvuspargi külastajate arv on iga aastaga suurenenud. Seda on mõjutanud õpperadade rajamine: Perajärve metsarada, Tornimäe matkarada, Lüllemäe külarada ja Ähijärve teerada.
Soovitusi matkamarsruudi valikuks ning teavet majutus- ja toitlustamisvõimaluste kohta saab kauni Ähijärve kaldal asuvast keskusest, kus huvilisi ootavad 31-kohaline majutushoone, välipesulad ja laagriplats, suitsusaun, paadisild ja tantsulava. Paljud rahvuspargi külastajad otsivad üles ka legendaarse Kaika nõia Laine Rohu kodu.
Kuidas valgamaalane elab?
Kui sellele küsimusele üldisemalt vastata, võib öelda, et ta elab nagu mujalgi. Vahest ehk selle erinevusega, et mida kaugemal pealinnast, seda kitsamalt. Valgamaalane teeb tööd, kui tööd on; kui ei ole, müüb tüki vanaisalt päritud metsa või talutaastamise tuhinas soetatud loomi. Kui ühte, teist ega kolmandat ei ole ja kuhugi areneda ka ei ole, hangib pudeli sedasamast, mida peaminister Laar pruukis “Metsavenna” talus.
Kui ühel sombusel novembripäeval pärisin maavalitsuse sotsiaaltöö peaspetsialistilt Ly Kaarnalt, mis kõige enam muret teeb, nimetas ta elanikkonna jätkuvat sotsiaalset kihistumist ja paljude vaesumist. Murede mure on töötus. Valimiste eel lubati suure suuga uusi töökohti, tegelikult jääb neid aiva vähemaks. Kui lastega peres kaotab ema või isa töö, toob see perre lausa tragöödia. Muret teeb Valga töötute aktiviseerimiskeskuse saatus. Kas see jääb järgmisel aastal alles? Toimetulekutoetuse vähendamine vabariigis 72 miljoni krooni võrra on tunduvalt vähendanud toetusi ka Valgamaal. Ent abivajajate arv kasvab toiduainete, eriti aga kommunaalteenuste kallinemise tõttu. Raske on inimesele selgeks teha, miks elujärg paranemise asemel hoopis halveneb.
“Rõõmustab see, et maakonnas on püsiv sotsiaaltöötajate kaader, kellele võib kindel olla,” ütleb Ly Kaarna, kes ise on keerulist sotsiaaltööd teinud veerandsada aastat. Eriti hea meel on tal Paju hooldekodu uuenemisest. 1997. aastast on Paju hooldekodu erihooldekodu staatuses ja osutab mittetulundusühinguna teenuseid põhiliselt vaimupuudega inimestele. Tegevusterapeutide juhendamisel kaasatakse hoolealuseid vastavalt võimetele aktiviseerivasse tegevusse.
“Hollandi Kesk- ja Ida-Euroopa Fondide rahastatuna valmis eelmisel sügisel hooldekodu juures elamu, kus said omaette toa kümme erivajadustega hoolealust. Hooldekodu kollektiiv on eesotsas juhataja Olev Kaasikuga teinud tänuväärset tööd uute suundade juurutamisel sotsiaalhoolekandes. Uusi suundi on rakendatud ka Hellenurme hooldekodus ja mujalgi. Eesmärk on avahoolduse arendamine,” on Ly Kaarna tulevikuvaade.
Pisut rohkem kui 40 % maakonna elanikest elab Valga linnas. Tingituna 1990-ndatel aastatel alanud sündimuse järsust langusest kahaneb eelkooliealiste ja kooliealiste laste arv. Ka tööealiste arv näitab mõningast langustendentsi, mõnevõrra suureneb pensionäride arv.
Tööpuuduse kasv, hindade tõus ja pensionide külmutamine on suurendanud elanike toimetulekumuresid. Neid püüab leevendada linna sotsiaalabiamet.
“Mida on suudetud teha?” küsin linna sotsiaalabiameti juhatajalt Eda Lepikult.
“Oktoobrikuus taotles toimetulekutoetust 605 peret, kellele maksti välja 448 000 krooni. Talvekuudel, mil lisanduvad küttekulud, on hädalisi tunduvalt rohkem — ligi 800 peret, kellele maksime mullu oktoobris üle 600 000 krooni. Tänavu on taotlejaid seoses kütuse käibemaksuga tõenäoliselt rohkem,” ütleb Eda Lepik. Tal on kahju sellest, et eelmise aasta juulikuust võeti ära nn. täiendava toimetulekutoetuse rahad, millega sai inimesi aidata näiteks hädavajalike ravimite ostmisel, edasilükkunud lõikuste tegemisel ja muuski. See nõndanimetatud täiendav toetus ulatus mullu 491 000 kroonini, tänavu jääb see saamata.
“Elu toob aga järjest ootamatusi — põlenguid, avariisid. Teatatakse, et kinnipidamiskohast vabaneb valgalane, võtke vastu. Võtamegi. Tulijale, kel puudub eluase, peame selle leidma, aitama taotleda vajalikke dokumente. Vanglast vabanenu saab ühe aasta elada korteris, mis remonditud ja sisustatud riigi raha eest.
Püüame aidata, kuidas vähegi võimalik. Valgas on ka selline toetus, mida vist mujal ei ole. See on koduse koolieelse lapse toetus toimetulekuraskustes peredele. Tänavu on see 150 krooni (eelmisel aastal 220 krooni). Proteeside ostmisel on enamasti 90-protsendiline riigi osalus, kuid ka see kümnendik, mis tuleb inimesel maksta, ulatub mõnikord mitme tuhandeni ja osutub haigele üle jõu käivaks. Meie saame aidata 50 % ulatuses 10%-lisest jääkmaksumusest.
Järsult on suurenenud invatehniliste vahendite renditasu. Ratastooli rent oli 120 krooni, nüüd on see hüpanud 240 krooni peale. Õnneks on laste mähkmed läinud odavamaks. Nii lastele kui ka täiskasvanutele saame mähkmeid kompenseerida kuni 100 kroonini kuus.
Kui siitilmast lahkunul ei ole omakseid, jääb tema viimsele puhkepaigale saatmine sotsiaalabiosakonna korraldada. Selleks on ette nähtud ka politsei ja päästeameti osalus. Paraku on nii, et kõik ebamugav on mugav kellegi teise kaela veeretada. Sotsiaalabiametil ei ole kellegi teise kaela veeretada. Kui on vajalik lahkamine, siis transporditeenuse Tartusse ostame Paju hooldekodult. 1600-kroonisele riiklikule matusetoetusele tuleb linna poolt ikka 400–500 krooni juurde lisada,” ütleb Eda Lepik. Ja kiidab teenindussalongi Meelespea töötajaid, kes on abiks, kui kadunukesel ei ole sugulasi.
“Häbemata väike on kindlustamata isikute tänavune arstiabisumma — kõigest 50 000 krooni, millest jagub ainult 16 krooni kindlustamata isiku kohta. See kulub arsti visiidiks ja vaid mõneks analüüsiks. Tulevaks aastaks oleme taotlenud kindlustamata isikute esmatasandi arstiabiks 100 000 krooni kohalikust eelarvest. Õnneks on seadusemuudatustega sätestatud, et pikka aega tööta olnud isikud saavad kolmeks kuuks haigekassakaardi, mille toel saab mõnigi lasta teha kas või olulise operatsiooni, mida ta senini ei saanud endale lubada.
Püüame teha kõik, mis meist oleneb, ja rohkemgi,” ütleb Valga sotsiaalabiosakonna juhataja kokkuvõtteks.

OLIVER UIBO