Lihavõttelauale

1932. a. ilmunud “Keedu- ja majapidamisraamatus” soovitati pühadelauale täidetud mune, marineeritud ja suitsukala, taignas küpsetatud seasinki, munavõid, täidetud põrsast, vasikarulaadi, sülti, vasikalihaküpsetist, šokolaadipashat, triibulist tarretist, korpe, singipirukaid, halvaad, pähklikomme, lihavõttetorti ja -saia ning peenleiba.
Mõned soovitused tänapäeva võimalustest lähtudes.

Küpsetatud munapeekrid
Taigen: 375 g jahu, pärmi, 200 ml vett, 30 g margariini, 1 tl. suhkrut, 0,5 tl. soola, 10 muna.
Määrimiseks:1 munakollane, 1 spl. vett.
Ülepuistamiseks: mooni- ja seesamiseemneid.
Lisada leigele veele pärm, suhkur, sool ja sulatatud margariin. Sõtkuda juurde jahu. Hoida tund aega külmas. Vormida taignast 10 munapeekrit, asetada iga peekri keskele muna, määrida saiad munakollasega, puistata üle seemnetega. Küpsetada 200 °C juures 20 minutit. Pärast ahjust väljavõtmist võib mune kaunistada ja siis peekrisse tagasi asetada.
Urvapuder
Urvaputru keedeti tavaliselt nädal enne lihavõttepühi, et oder hästi kasvaks.
150—200 g soolapekki, 0,5 l vett, ¾—1 kl. odratangu, 0,5 l piima, soola.
Pekk lõigata kuubikuteks ja keeta koos tangudega tasasel tulel poolpehmeks. Valada peale kuum piim, lisada sool ja hautada valmimiseni. Süüa õunakoore- või mõne muu taimeteega.
Hasselbacki kartulid
Toored kartulid lõigata pikemat külge pidi õhukesteks viiludeks nii, et alt jäävad viilud kokku. Kartulid asetada tulisele rasvainega plaadile, avad ülespoole. Puistata peale soola. Küpsetada umbes 1 tund, kuni kartulid on pehmed. Enne lõplikku valmimist võib peale puistata veidi riivjuustu.
Lisandiks pakkuda külmi kastmeid, näiteks tatarikastet (hapukoor, majonees, tükeldatud konservkurk, veidi sibulat või maitserohelist).
Kilupasteet “Pühademunad”
50 g võid, 2 keedetud kartulit, 10—15 vürtsikilu, 2 spl. hapukoort, sinepit, suhkrut, peent pipart. Kaunistuseks kaks keedetud muna.
Või vahustada. Kartul peenestada kahvliga. Kilud puhastada ja peenestada, lisada kartulid. Hapukoorele lisada sinepit, pipart ja veidi suhkrut ning segada läbi. Soovi korral lisada veidi kilusoolvett. Panna pooleks tunniks külmkappi.
Munavalged ja -kollased hakkida eraldi. Jahtunud pasteedist vormida pallid, osa veeretada munavalges, osa munakollases. Serveerida klaasvaagnal koos maitserohelisega.
Šokolaadipasha
1 pakk kohupiima, 1 dl suhkrut, 1 munakollane, 75 g võid, 1 dl vahukoort, 100 g šokolaadi või 3 tl. kakaod.
Sulatada või ja šokolaad, vahustada koor. Segada kõik ained kohupiimaga. Maitsestada vanilli, apelsinikoorte, kirssidega. Tõsta segu sõela asetatud niiskele marlile, kohvifiltrisse või pashavormi. Lasta järgmise päevani külmkapis nõrguda.
Munatopsid
Pühadelauale võib teha nägusad munatopsid looduslikust materjalist. Lõigata paraja kõrgusega papiriba ja keerata see sobiva mõõduga toruks. Toru ümbritseda kas viljapeade, kõrkjajuppide, hundinuialehtede, loorberilehtede või muu sarnasega. Kõrred ja lehed võib papile kleepida või lihtsalt niine või nööriga siduda.
Täpilised munad
Alustassile valada õhuke kiht vett. Tilgutada sinna mõni tilk vävilist veekindlat tušši. Loksutada, et tušš muutuks helbeliseks. Veeretada keedetud muna seal sees ja panna kuivama. Jäävad toredad täpilised munad.
URVE-IVI SIKKENBERG