Pime muusika- ja kalamees

Tartus tähistas üks pime mees hiljuti oma 55. sünnipäeva. Suur sõda ja okupatsioon on vajumas aegade hämarusse, aga selle ohvrid ei luba meil minevikku unustada. Allan Pantšenko isa jäi 1944. a. vist Sinimägede mulda, tema sünnikodu naabruses Pärnumaal, endises Reiu mõisas paiknenud I. Panfilovi nim. diviisi sapööripataljoni kuritegelik lohakus põhjustas 26. augustil 1955 aga ränga õnnetuse. See röövis poisilt nägemise ja lootusrikka tuleviku. Allan kirjutas 1979. a. ilmunud Tartu pimedate kooli almanahhis Tuluke, et enne plahvatust olid roheline männikoor ja helesinine suvetaevas viimased, mida ta selgesti nägi.
Allani silmaarst oli väga inimlik ja tark mees Aleksander Lepik. Tema ravi tõi poisi mõneks aastaks varjude riigist välja, aga hiljem kadus silmavalgus jälle. Allan oli siis 15-aastane ja venekeelse kooli kolme klassi haridusega. Peaaegu kõike pidi alustama otsast. Hea oli, et Tartu pimedate kool võttis koolieast välja kasvanud 16-aastase Allani 1961. a. sügisel III klassi. Usinalt õppides jõudis Allan 1966. a. kevadel põhikooli lõpetamiseni. 1970. a. andis Tartu Kurtide ja Pimedate Kaugõppekeskkooli direktor talle küpsustunnistuse. Allan oli noormees, kes madalamat hinnet kui “väga hea” ei tunnistanud.
Noormees võttis suuna juuraõpingutele. Algul laabus ülikoolis kõik. Töölisnoorena sai ta ettevalmistuskursusele, mille edukas lõpetamine 1971. a. tähendas ülikooli sissesaamist. Esimese kolme kursuse eksameid ja arvestusi sooritades rühkis Allan üha edasi. See oli vaimselt väga rikas ja kordumatu aeg. Aga pimeda töömehe, üliõpilase ja perekonnapea elu hakkas siiski viimaks üle jõu käima. Liiga palju oli seda, mida nõuti. Liiga vähe oli võimalusi selle kõige saavutamiseks. Kuidas elada ja õppida naise ja kahe väikese lapsega 8,6 ruutmeetri suuruses toapugerikus?
Allan ei teinud endale hinnaalandust. Kibe ja kurb see oli, aga pärast 1974. a. talvist eksamisessiooni tulevikuunistused purunesid.
Igapäevast leivatööd on Allan teinud pisut rohkem kui 33 aastat Tartu pimedate ettevõttes. Nahatsehhis käis tema sõrmede alt läbi aukartust äratav arv kellarihmu — umbes kolm miljonit. Et töö paremini edeneks, nuputas mees niidilõikaja ja talle kuulus ka nelja kellarihmamudeli väljamõtleja au. Kahjuks saame sellest pimedate tööalast nüüd kirjutada vaid minevikuvormis.
Tööväline aeg oli tulvil huvialadest. Üks vanemaid neist on muusika. Suu- ja lõõtspill ning muidugi akordion. Vigastatud sõrmede tõttu võtab ta pilli põlvedele tagurpidi, et parema käega basse mängida. Vasaku käe alla jääb klaviatuur tavapärasest teisiti, aga seegi on saanud omaseks.
Laulumehena oli koolipõlves Allani leivanumbriks üks ukraina rahvalaul. Ta on esinenud Tartu pimedate mees- ja naisansambli, samuti Eesti pimedate ühendsegakoori solistina. Allan mängis aastaid Tartu pimedate puhkpilliorkestris trompetit, nüüd suurt trummi. Allan on isegi komponeerida üritanud. Tartu pimedate kooli matkaklubi laulu viisi autor on just tema. Kõige selle taustal ongi muusikakassettide koguja Allani peas mõlkunud ka pillimehe elukutse.
1981. a. oli Allan Pantšenko Tartu pimedate tandemiklubi Kvartopeed asutaja ja 1986. aastani ka esimees. Loomupärase põhjalikkusega lammutas ta oma ema jalgratta tükkideks ja õppis nõnda selle ehitust tundma. Tehniline taip lubas Allanil välja mõtelda pimedatele kohase ratta rihtimise stendi, ketilülide lahtivõtja ning ketipinguti, täiustada käiguvahetussüsteemi jm. Kvartopeedi pimedate konstruktorite ajutöö väärinuks kindlasti mitut autoritunnistust. Võib koguni öelda, et Tartu oli 1980. aastatel üleliidulise tähtsusega tandemiehituskeskus, mida külastati igast ilmakaarest tuhandete kilomeetrite kauguselt. Asi oli selles, et N. Liidus ei toodetud tavalisi tandemijalgrattaid. Küll tegi seda Kvartopeed.
Matkahuvi on viinud Allani jalgsi ja rattaga kõikjale Eestis ning koguni ümber Pihkva ja Peipsi järve.
1990. a. ilmuma hakanud Eesti pimedate ajakiri Valguse Kaja andis Allanile ja tema koolivennale Jaan Martinile võimaluse astuda laiema avalikkuse ette. Kunstnik Harri Kõiva kujunduses avaldati seal pajatuste sari “Meie mehe lood”, mis kirjeldas naljakaid juhtumeid pimedate elust.
Tänu varase lapsepõlve kogemustele pühendub Allan ka pimedate hulgas vähe viljeldud harrastusele — kalastamisele. Sagedamini tuli see päevakorrale seoses tandemimatkadega 1980. aastatel. Nüüdseks on temast saanud hea varustuse ja õngitsemistehnikaga kalamees. Sel alal on ta Eestis oma saatusekaaslaste seas vaieldamatu esinumber ja jõudnud III spordijärguga koguni vastavasse rekordite raamatusse. Suhtlemine veekogudega nõuab pimedale abimeest. Praegu on Allanile abiks Fernando Aasa. Suur tänu Sulle, et aitad sõbral end selles valdkonnas teostada!
Kui teie jutu-, reisi- või toakaaslaseks satub Allan, igav teil ei hakka. Ta on ületamatu nalja-, laulu- ja pillimees.

ALDO KALS,
Eesti Pimedate Muuseumi juhataja